Porady

 • Gorączka
  Powyżej 38oC u dziecka zastosuj preparat paracetamolu w dawce 10-15 mg/kg. Dawkę taką podawaj co 4 godziny aby utrzymać stały poziom leku przez 1-2dni. Zrób kąpiele ochładzające. Nie obniżaj zbyt gwałtownie temperatury ciała.
 • Wymioty i biegunka
  W zależności od wieku i stanu pacjenta zastosuj preparaty odbudowujšce florę bakteryjną (np. Lakcid, Lactobif, Acidolak) oraz preparaty zagęszczające masy kałowe (np. Smecta). Bez recepty dostępne są preparaty zawierajšce elektrolity. Dużo potasu zawiera sok z pomidorów i marchwii. Zastosuj dietę bezmleczną (bez mleka i jego przetworów). Stosuj nawadnianie doustne.
 • Ukąszenie przez kleszcza
  Pencetą, delikatnie "wykręcić" kleszcza ODWROTNIE do wskazówek zegara. Nie pokrywaj kleszcza żadnym preparatem, ponieważ powoduje to zatykanie porów oddechowych kleszcza i wtedy zaczyna wymiotować. Wirusy i krętek boreliozy dostają się do krwi. Jeśli w miejscu ukąszenia pojawi się obrączkowaty rumień natychmiast zgłoś się do lekarza POZ.
 • Bóle uciskowe w klatce piersiowej
  Dzwoń 999 zwłaszcza jeżeli masz chorobę wieńcową lub nadciśnienie.
 • Świeży uraz kończyn, klatki piersiowej, głowy
  Zgłoś się do ortopedy bez skierowania, po godzinie 1800 i w dni wolne do Ambolatorium miejscowego szpitala.

 

Autor nie ponosi odpowiedzialności za podjęte decyzje pacjenta. To są jedynie wskazówki, które mogą ułatwić działania zanim pacjent uzyska fachową opiekę medyczną.